webhosting

Hosting Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

0 Paylaşım
0
0
0

Hosting Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Hosting Nedir? diğer anlamıyla barındırma hizmeti bir web sitesinde yayınlanmak istenen dosyaların kullanıcıların erişebileceği bir uzak sunucuda tutulmasıdır. İnternet üzerinde web sitesi oluşturmak için özel olarak yapılandırılan ve hızlı erişim imkânı sağlayan birden fazla kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir sunucuda yayınlamak istediğiniz tüm içeriklerin sunucu veya sunucularda depolanmasıdır.

Hosting Türleri/Çeşitleri Nelerdir?

Linux Hosting

Çoğu kişiler için Linux Hosting ideal bir seçimdir çünkü web sitenizde WordPress bloglarından çevrimiçi mağazalara ve daha fazlasına kadar ihtiyacınız olan veya istediğiniz hemen hemen her şeyi destekler. Linux Hosting’i kullanmak için Linux bilmenize veya kod yazmanıza gerek yok. Linux Hosting hesabınızı ve web sitelerinizi herhangi bir web tarayıcısında yönetmek için genellikle cPanel veya benzeri bir kontrol paneli kullanılır.

Windows Hosting

Windows işletim sisteminin kullanıldığı bir hosting türüdür. ASP kodlama dilinde yazılmış olan siteleri barındırmak için uygundur. Ayrıca .NET Framework üzerinde geliştirilen uygulamalar, en stabil olarak Windows hosting üzerinde çalıştırabilirsiniz.

Paylaşımlı Web Hosting

Shared Hosting olarak da adlandırılan paylaşımlı hosting, web sitenizi ve ek siteleri de barındıran tek bir fiziksel sunucuda barındırmanın bir yoludur. Sunucu içerisinde, web sitenizi yönetmeyi ve sitenize erişmeyi kolaylaştıran yazılım uygulamaları bulunmaktadır.

Paylaşılan web hosting, bir yolu diğer arabalarla paylaşmak gibidir. Yüzlerce veya binlerce kullanıcı aynı sunucuyu paylaşabilir, bu da maliyetleri bölüştürdükleri anlamına gelir. Bu “toplu” platform, paylaşımlı hosting tüm web barındırma kurulumları arasında en uygun fiyatta ve popüler seçenek halinde diyebiliriz. Birçok blogcu, girişimci ve küçük işletme sahipleri,uygun maliyetli olduğu için çözüm olarak paylaşımlı hosting kullanır.

0 Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Ubuntu UFW (Firewall) Kullanımı

Ubuntu Firewall (UFW) Kullanımı? Ubuntu için varsayılan güvenlik duvarı yapılandırma aracı ufw’dir. iptables güvenlik duvarı ile yapılandırmasını kolaylaştırmak için…

Plesk Nedir?

Plesk Nedir?, bir Rus şirketi olan Plesk, Inc. tarafından kurulmuştur 2001 yılında kullanıma açılmıştır. Plesk, 2003 yılında SWSoft’a…
cdn

CDN Nedir?, Neden kullanmalıdır?

CDN Nedir?,CDN Türkçe anlamı İçerik dağıtım ağı anlamına gelen Content Delivery Network(CDN), internet üzerindeki birçok veri merkezinde yani…