wordpress seo araclari

En iyi WordPress Seo Eklentileri ve Araçları

0 Paylaşım
0
0
0

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/mehmedgu/public_html/wp-content/plugins/joli-table-of-contents/core/Engine/TableOfContents.php on line 592

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/mehmedgu/public_html/wp-content/plugins/joli-table-of-contents/core/Engine/TableOfContents.php on line 592

En iyi WP SEO Eklentileri ve Araçları

Genellikle önerdiğimiz en iyi WordPress SEO eklentileri ve araçları nelerdir diye listeledik.

Bunun nedeni, arama motorlarının internetteki çoğu web sitesi için önemli bir trafik kaynağı olmasıdır. Arama motorları için web sitenizi optimize arama sonuçlarında daha yüksek rütbe ve büyük ölçüde işinizi büyütmenize yardımcı olabilir.

Bu yazıda, kullanmanız gereken en iyi WordPress SEO eklentilerini ve araçlarını paylaşacağız. Bu araçlardan bazıları benzer işlevler sunar, bu nedenle hangilerinin belirli kullanım durumları için en iyi olduğunu da vurgulayacağız.

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SEO ipuçlarını okurken veya “en iyi ücretsiz WordPress SEO eklentileri” ararken, birkaç tane araç içeren makalelere rastlarsınız.

Bu, yeni başlayan ve teknik tecrübesi olmayan kullanıcılar için oldukça zorlu bir arama süreci olabilir.

Gerçek şu ki, daha yüksek arama sıralaması elde etmek için bir sürü SEO eklentilerine ihtiyacınız yok.

Çoğu blog yazısı (benimki dahil) en popüler SEO eklentilerini paylaşacak olsa da, her aracın kullanım durumlarını anlamanız sizin için son derece önemlidir.

Örneğin, web sitenizde asla birden fazla WordPress SEO eklentisi kullanmak istemezsiniz. Örneğin: All in One SEO, Yoast SEO, SEOPress ve Rank Math gibi popüler eklentilerdende bahsedeceğiz, ayrıca eklenti çakışmasını önlemek için yalnızca birini seçmeniz gerekir.

SEMRush, Ahrefs ve diğer birkaç güçlü araçtan ayrıyetten bahsedeceğim, ancak benzer bir özellik kümesine sahip oldukları için ilk başladığınızda hepsine ihtiyacınız yoktur. İşimizde hangi araçları kullandığımızı ve her araç arasında hangi özelliklerin en iyisi olduğunu paylaşacağız.

Bununla birlikte, en iyi WordPress SEO eklentileri ve araçlarından oluşan uzman seçimlerine bir göz atalım.

1. SEMRush

semrush

SEMRush piyasadaki en iyi genel SEO aracıdır diyebiliriz. Profesyonel SEO uzmanları, pazarlamacılar, blogcular ve her büyüklükteki işletmeler tarafından kullanılan, trafiğinizi büyütmek için kapsamlı bir araç seti sunar.

Kolayca sıralayabileceğiniz organik anahtar kelimeleri ve arama terimlerini bulmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, rekabet araştırmalar yapmanıza ve rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını ve onları nasıl geçebileceğinizi görmenize olanak tanır.

SEMRush SEO Yazma Yardımcısı aracı, odak anahtar kelimeniz için en iyi 10 sonucu geçmek için web sitenizin içeriğini geliştirmenize yardımcı olur. WordPress ile bütünleşir ve bu daha SEO dostu içerik yazmanıza yardımcı olur.

Daha fazla bilgi edinmek için web siteniz için anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağına ilişkin eksiksiz kılavuzlara göz atın.

Rekabetçi sıralamaları ve SEO rank tracker özellikleri nedeniyle web siteleri için genellikle SEMRush kullanılır.

İnternet Sitesi

2. Google Search Console

search console

Google Search Console, web sitesi sahiplerinin sitelerinin Google arama sonuçlarındaki varlığını izlemelerine ve sürdürmelerine yardımcı olmak için Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır.

Google, web sitenizdeki sayfaları tarayamadığında ve dizine ekleyemediğinde sizi uyarır. Ayrıca, bu tarama hatalarını nasıl düzelteceğinize dair yararlı ipuçları gönderir.

En önemlisi, web sitenizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını, ortalama konumu, gösterimleri ve daha fazlasını gösterir. Bu verileri, içeriğinizi optimize ederek kolayca daha üst sıralarda yer alabileceğiniz anahtar kelimeleri bulmak için kullanabilirsiniz. Bu anahtar kelime verilerini yeni blog yazısı fikirleri oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

Daha fazla ayrıntı için yeni başlayanlar için kapsamlı Google Search Console kılavuzlarına göz atın.

İpucu: Google Search Console verilerini kullanarak WordPress yönetici alanı içindeki anahtar kelime sıralamanızı izlemek için Monster Insights’ı kullanabilirsiniz.

İnternet Sitesi

3. Google Keyword Planner(Google Anahtar Kelime Planlayıcısı)

google ads keyword planner

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı aracı, Google’ın kendisinden kendi anahtar kelime fikirlerinizi oluşturmanıza yardımcı olur.

Bu ücretsiz araç, Google’ın reklamverenlerine ücretsiz olarak sunulur ve herkes bunu kullanabilir. Temel amacı, reklamverenlere reklam kampanyaları için teklif verebilecekleri anahtar kelimeleri göstermektir.

Ayrıca, reklamverenlerin arama hacmi, sonuç sayısı ve zorluk düzeyi tahminlerini göstererek doğru anahtar kelimeleri seçmelerine yardımcı olur.

Bir içerik pazarlamacısı veya blog yazarı olarak, bu verileri yüksek arama hacmine, yüksek reklamveren ilgisine ve daha da önemlisi diğer tüm sitelerden kolayca üstün olabileceğiniz anahtar kelimeleri bulmak için kullanabilirsiniz.

İnternet Sitesi

4. Ahrefs

ahrefs

Ahrefs, pazarlamacılar, blogcular ve işletmeler için hepsi bir arada bir SEO aracıdır. Semrush’a popüler bir alternatiftir ve birçok benzer araç ve özellik sunar.

Anahtar kelime araştırma, rekabet analizi, risk, araştırma, monitör anahtar kelime sıralaması yapmak, ve daha sağlar.

Ayrıca, belirli anahtar kelimeleri hedeflerken içeriği geliştirmenize yardımcı olan ayrıntılı bir içerik analiz aracı sunar.

Büyük bir özellik çakışması olsa da, Ahrefs’in gerçekten iyi yaptığı şey backlink analizidir. Hangi sitelerin birden fazla rakiple bağlantı kurduğunu görmek için ideal bir araçtır.

Son fakat en az değil, Ahrefs, sıralamanızı artırmak için doğru içeriği birleştirmemize ve yükseltmemize yardımcı olan yinelenen içeriği ve anahtar kelimeleri daha iyi tanımlamaya yardımcı olur.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı, hem SEMRush hem de Ahref’ler için ödeme yapıyoruz çünkü ikisi de belirli kullanım durumları için gayet iyi. Normal fiyatlarından daha ucuza satın almak için webmaster forumlarına bakmanızı önerebilirim.

İnternet Sitesi

5. Schema Pro

schema pro plugin image

Schema Pro, web sitenize zengin snippet’ler eklemenizi sağlar ve bu da arama sonuçlarında öne çıkmasını sağlar.

Zengin Parçacıkları arama sonuçları, bir açıklama için bir sonraki ürün, görüntü veya video, aşağıda ise fiyatları ve puanları göstererek web sitenizi zenginleştirmeye olanak tanır.

Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO) gibi en iyi WordPress SEO eklentileri, web sitenize yapılandırılmış zengin snippet verileri ekler. Ancak, daha fazla şema türüne ihtiyacınız varsa veya mevcut WordPress SEO eklentinizin işlevselliğini genişletmek istiyorsanız, Şema Pro gitmenin yoludur.

Schema Pro, eklenti verilerini Schema Pro alanlarıyla eşleştirerek mevcut WordPress SEO eklentinizle birlikte kullanmanıza da olanak tanır. Ayrıyetten bir çok seo eklentisinde bulunan bir araçtır.

İnternet Sitesi

6. KeywordTool.io

keywordtool

KeywordTool.io şu anda mevcut olan en iyi ücretsiz anahtar kelime araştırma araçlarından biridir. Sadece bir anahtar kelime yazarak anahtar kelime fikirleri oluşturmanıza olanak sağlar. Bu anahtar kelime önerileri Google’ın otomatik öneri özelliğinden toplanır. Ayrıca size Bing, YouTube, Amazon ve daha fazlasından anahtar kelime önerileri gösterir.

Bu anahtar kelime önerileri bir bilgi hazinesidir. Ayrıca, ücretli planlarına yükselterek her anahtar kelime için arama hacmi, tıklama başına maliyet ve diğer verileri de alabilirsiniz.

WordPress Seo Eklentilerine Giriş

1. All in One SEO for WordPress (AIOSEO)

aioseo

WordPress için hepsi Bir arada SEO (AIOSEO) piyasadaki en iyi WordPress SEO eklentilerinin başında gelir. 2 Milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılan, herhangi bir karmaşık SEO jargonu öğrenmeden arama sıralamalarını iyileştirmenize yardımcı olan en kapsamlı SEO araç takımıdır.

İşletmeniz için en iyi SEO ayarlarını seçmenize otomatik olarak yardımcı olan en kolay kurulum sihirbazı ile birlikte gelir. AIOSEO, yayınlarınızı ve sayfalarınızı optimize etmek için eyleme geçirilebilir bir kontrol listesiyle TruSEO sayfa içi analizini gösterir.

Sayfa içi SEO kontrol listesi, SEO başlığınızda ve açıklamalarınızda dinamik değerleri (geçerli yıl, ay, gün, özel alanlar, yazar bilgileri ve çok daha fazlası) kullanabileceğiniz akıllı bir meta etiket üreticisi içerir. Bu, yalnızca SEO başlıklarını değiştirmek için bir gönderiyi güncellemeniz gerekmediği anlamına gelir.

AIOSEO ayrıca Zengin snippet şema işaretlemesi, akıllı XML site haritaları (gelişmiş denetimlerle), SEO sağlık kontrolü ve arama motoru görünürlüğünüzü artırmak için diğer kullanışlı özelliklerle birlikte gelir.

Open Graph meta verilerini de eklemek için yerleşik bir sosyal medya entegrasyonu vardır. Bu, sayfalarınız Facebook, Twitter, Pinterest vb. Sosyal medya web sitelerinde paylaşıldığında hangi resmi veya küçük resmi göstermek istediğinizi seçebileceğiniz anlamına gelir.

AIOSEO ayrıca e-ticaret siteleri için yerleşik WooCommerce SEO araçlarıyla birlikte gelir. Bu, çevrimiçi mağazanıza daha fazla organik trafik getirmek için dinamik optimizasyonlar, bireysel ürün sayfası optimizasyonları, ürün resmi SEO ve diğer kullanışlı özellikler gibi özellikleri içerir.

İşletme sahipleri için SEO kullanıcı rolleriyle birlikte gelir, böylece web sitenizin kontrolünü teslim etmeden önemli SEO özelliklerine erişimi yönetebilirsiniz.

Genel olarak, Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO), piyasadaki en yeni başlayanlar için uygun ve kapsamlı WordPress SEO eklentilerinden diyebiliriz. Web sitenizde bir şeyler yapmak için birden fazla eklenti yükleme gereksinimini ortadan kaldırır ve her tür işletme, e-ticaret, blog, haber vb. web siteleri için mükemmel şekilde çalışır.

2. Yoast SEO

yoast seo

Yoast SEO, WordPress web sitenizi arama motorları için optimize etmenizi sağlayan popüler bir WordPress SEO eklentisidir.

Web sitenizdeki tüm yayınlara ve sayfalara kolayca SEO başlıkları ve açıklamaları eklemenizi sağlar. Makalelerinize Açık Grafik meta verileri ve sosyal medya görüntüleri eklemek için de kullanabilirsiniz.

Yoast SEO, web sitenizin tüm içeriği için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturur ve bu da arama motorlarının web sitenizi taramasını kolaylaştırır. Ayrıca, başka bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, SEO verilerinizi kolayca içe aktarmanıza yardımcı olur.

Daha fazla ayrıntı için, WordPress’te Yoast SEO eklentisinin nasıl kurulacağı ve kurulacağı hakkındaki eksiksiz kulavuza yoast internet sitesindne veya wordpress eklentiler sayfasından bakabilirsiniz.

3. Rank Math

rank math logo large

Rank Math, web sitenizi arama motorları ve sosyal medya için optimize etmenizi sağlayan hızlı büyüyen, kullanıcı dostu bir WordPress SEO eklentisidir. Bir kurulum sihirbazı ile birlikte gelir ve kurulum sırasında diğer SEO eklentilerinden veri almanızı sağlar.

Blog yayınlarınıza kolayca meta başlık, meta kelime (5 adete kadar), meta açıklama ve Açık Grafik meta verileri eklemek için kullanabilirsiniz. Eklenti ayrıca bir XML site haritası oluşturmanıza, Google Search Console’u ve Analytics gibi birden çok ve benzer araçları bağlamanıza ve kullanıcı rollerine göre eklenti özelliklerine erişimi denetlemenize olanak tanır.

Ayrıca son zamanlarda gruplarda yapılan seo eklentisi anketlerine göre Rank Math Seo Eklentisi diğer seo eklentilerine göre daha çok tercih edilmeye başlandı. Şu an sitemde Rank Math Pro ve ücretsiz versiyonunu kullanıyorum ve yoast seo eklentisine göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Not: Rank Math bir Yoast Seo ve AIOSEO alternatifidir. Unutmayın, sitenizde yalnızca bir WordPress SEO eklentisine ihtiyacınız var.

4. SEOPress

seopress

SEOPress, WordPress için bir başka popüler SEO eklentisidir ve buradaki diğerlerinin çoğu gibi, hem özellik dolu bir ücretsiz sürümde hem de daha ileri düzey kullanıcılar için ücretli bir pro sürümünde gelir.

Yeni başlayanların herhangi bir teknik bilgisi olmadan başlayabilmeleri için varsayılan bir kurulumla birlikte gelir, ancak bunları çözmek isteyenler için ayarlar özelleştirilebilir. Beklendiği gibi SEOPress, her bir sayfa için sayfa başlığını, başlığını ve URL’sini kontrol edebilmenin yanı sıra benzersiz bir meta açıklamalar oluşturabilme gibi önemli temelleri kapsar. HTML navigasyonunun yanı sıra içerik ve resimler için otomatik olarak oluşturulan site haritaları da vardır.

Bununla birlikte, SEOPress, WordPress için diğer SEO eklentilerinden ziyade sosyal medya yönüne biraz daha fazla odaklanıyor. Hesaplarınızı bağlamanın yanı sıra, paylaşımı iyileştirmeye yardımcı olmak için Facebook Open Graph ve Twitter Kartlarını da kullanır. Ücretsiz sürümde bir dizi düzgün URL yeniden yazma ve yeniden yönlendirme kurallarıda bulunmaktadır.

0 Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Plesk Nedir?

Plesk Nedir?, bir Rus şirketi olan Plesk, Inc. tarafından kurulmuştur 2001 yılında kullanıma açılmıştır. Plesk, 2003 yılında SWSoft’a…
cdn

CDN Nedir?, Neden kullanmalıdır?

CDN Nedir?,CDN Türkçe anlamı İçerik dağıtım ağı anlamına gelen Content Delivery Network(CDN), internet üzerindeki birçok veri merkezinde yani…
backlink

Backlink Nedir ?

Backlink Nedir ?, başka bir siteden başka bir siteye verilmiş olan bağlantılardan oluşur herangi bir sayfa/resim/metin bağlantısının sitenize…