AMP

AMP Nedir? WordPress AMP Kurulumu 2021.

0 Paylaşım
0
0
0

AMP Nedir?

AMP

AMP Nedir?, Google AMP, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelir. Google ve Twitter gibi teknoloji şirketleri tarafından desteklenen açık kaynaklı bir girişimdir. Projenin amacı, mobil kullanıcılar için web içeriğinin daha hızlı yüklenmesini sağlamaktır.

Birçok mobil kullanıcı için web’de okumak genellikle yavaştır. Site sahiplerinin web sitelerini hızlandırmak için harcadıkları tüm çabalara rağmen, içerik bakımından zengin sayfaların çoğunun yüklenmesi birkaç saniye veya daha fazla sürer.

AMP Nasıl Çalışır?

Resmi web sitesinde AMP, amp’nin nasıl çalıştığını açıklamak için 7 neden hakkında ayrıntılı bilgi verir. Sıkı tutun.

Örneğin, “tüm AMP JavaScript’in eşzamansız yürütülmesi”, “CSS kodu“ veya “GPU hızlandırmalı animasyonlar“ hakkında yazılar bulunur.

Burada neden bahsettiğimi anlamanın kolay olmadığını kabul ediyorum. Öyleyse teknik terimleri bırakıp basitleştirmeye çalışalım.

Teknik olarak konuşursak, AMP sayfaları klasik WordPress sayfalarınızın ikinci sürümleridir, ancak mobil tarama için basitleştirilmiştir.

Daha basiti olarak Bir cep telefonuna çok daha hızlı yüklenecek kopyalar olarak düşünün.

Google Amp’in Artıları ve Eksileri (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)

SEO uzmanları, Hızlandırılmış Mobil Sayfaların Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacağını ve yavaş internet bağlantılarında mobil kullanıcılar için kullanıcı deneyimini geliştirdiğini iddia ediyor. Ancak, bunlar web sitesi sahipleri, blogcular ve pazarlamacılar için çeşitli zorluklardır.

AMP, sınırlı sayıda HTML, JavaScript ve CSS kullanır. Bu, mobil AMP web sitenize belirli widget’lar ve özellikler ekleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu, akıllı e-posta isteğe bağlı formları, facebook benzeri kutuları ve diğer dinamik komut dosyalarını ekleme yeteneğinizi sınırlar.

Google AMP, Google Analytics’i desteklerken, diğer pek çok analiz platformunu desteklemez. Aynı şey, birkaç reklam platformu seçmekle sınırlı olan reklam seçenekleri için de geçerlidir.

Sınırlamalarına rağmen, Google AMP sayfalarını zorluyor ve onlara mobil aramada bir destek sağlıyor.

Trafiğinizin önemli bir kısmı mobil aramalardan geliyorsa, seo’nuzu geliştirmek ve sürdürmek için AMP desteği eklemekten yararlanabilirsiniz.

Not: Blogcular tarafından Google AMP hakkında birkaç şikayet yapıldı.

Birincisi, Google Amp’i etkinleştirirseniz mobil trafiği potansiyel olarak kaybedebileceğinizi iddia eden Alex Kras. Makaleyi iyice okuyun çünkü bu çok büyük bir sorundur ve AMP projesi için Google Teknoloji Liderinin söylediklerine rağmen, bizim görüşümüze göre sorunu ele alan iyi çözümler yoktur.

İkincisi, gelecekte fikrinizi değiştirirseniz Google Amp’den geri dönmenin zorluklarını vurgulayan Terrence Eden. “Bunun önemli bir sorun olduğuna inanmıyoruz çünkü blog yazılarının yorum bölümünde birkaç kişinin işaret ettiği 301 yönlendirmesini yapabilirsiniz, ancak yine de düşünmeniz gereken bir şey”.

WordPress’te Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Kurma

Yapmanız gereken ilk şey AMP eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir. Siz isterseniz başka bir AMP eklentisi seçebilirsiniz daha önce bunu denediğim için anlatıyorum.

Etkinleştirildikten sonra, sitenizin AMP kullanan mobil cihazlarda nasıl göründüğünü görmek için Görünüm »AMP sayfasına gidebilirsiniz.

Bu sayfadaki başlık arka planını ve metin rengini değiştirebilirsiniz. Seçtiğiniz başlık arka plan rengi bağlantılar için de kullanılacaktır.

Eklenti, temanız destekliyorsa sitenizin simgesini veya logosunu da kullanacaktır. Ayrıntılı talimatlar için eklenti veya tema kılavuzuna göz gezdirebilirsiniz.

Değişikliklerinizi saklamak için kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın.

AMP sayfalarınızı daha da özelleştirmek ister misiniz? AMP sayfalarınıza ilgili yayınlar, altbilgi widget’ları ve hatta sosyal medya simgeleri eklemenize izin verecek birçok eklenti vardır.

Ancak, herhangi bir eklenti yükledikten sonra AMP sayfalarınızı doğruladığınızdan emin olmanız gerekir.

Artık web sitenizdeki herhangi bir gönderiyi ziyaret edebilir ve URL’nin sonuna / amp / ekleyebilirsiniz. Örneğin:

https://siteniz.uzanti/2021/my-blog-post/amp/

Bu size aynı yazının bir AMP versiyonunu gösterecektir.

Screenshot 2021 11 21 at 14 29 12 Ozellestir Mehmed Gurbuz

Orijinal gönderinin kaynak kodunu görüntülerseniz, bu satırı HTML’DE bulabilirsiniz:

Bu satır, arama motorlarına ve diğer AMP kullanan uygulamalara ve hizmetlere sayfanın AMP sürümünü nerede arayacaklarını söyler.

404 Error Çözüm:

Amp sürümünü görüntülemeye çalışırken bir 404 hatası görürseniz, yapmanız gereken şey budur.

WordPress yöneticinizdeki Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar sayfasını ziyaret edin ve ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklayın. Unutmayın, burada hiçbir şeyi değiştirmeyin, sadece kaydet düğmesine basın. Bu, web sitenizin kalıcı bağlantı yapısını yenileyecektir.
Google Search Console’da Hızlandırılmış Mobil Sayfaları Görüntüleme

Şu anda web siteme AMP Kurmak konusunda kararsız kaldım ve Adsense onayı almak için makale sayısını arttırdığımdan dolayı bu konu üzerinde tam araştırma yapamadım bu yüzden yazının %95 gibi büyük bir kısmını ingilizce olan makaleden çevirerek yazdım.

Kaynak: https://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/how-to-properly-setup-google-amp-on-your-wordpress-site/

https://wpmarmite.com/en/amp-wordpress/

0 Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Plesk Nedir?

Plesk Nedir?, bir Rus şirketi olan Plesk, Inc. tarafından kurulmuştur 2001 yılında kullanıma açılmıştır. Plesk, 2003 yılında SWSoft’a…
cdn

CDN Nedir?, Neden kullanmalıdır?

CDN Nedir?,CDN Türkçe anlamı İçerik dağıtım ağı anlamına gelen Content Delivery Network(CDN), internet üzerindeki birçok veri merkezinde yani…
backlink

Backlink Nedir ?

Backlink Nedir ?, başka bir siteden başka bir siteye verilmiş olan bağlantılardan oluşur herangi bir sayfa/resim/metin bağlantısının sitenize…